Prejsť na obsah

Prezentácia projektu

Konferencia Lighting Talks*

Atlas SNG bol súčasťou prezentácie The new SNG: Layers of Digital Experience Michala Čudrnáka a Kataríny Vass na mini konferencii Lighting Talks* on Customer Experience in Culture v marci 2023.

Konferencia MuseumNext

Ako Atlas SNG vznikal, v čom spočívajú jeho výhody pre návštevníkov, aj pre galériu, prezentovali Michal Čudrnák a Katarína Vass aj na konferencii MuseumNext - Digital Exhibition Summit v decembri 2023.

Raňajky v SNG

Výstupy projektu Ako porozumieť digitálnym zbierkam sme odprezentovali na raňajkách a mini-konferencii v Slovenskej národnej galérii spolu so zástupkyňami nórskeho partnera Sørlandets Kunstmuseum, odborníkmi na umelú inteligenciu a užívateľský dizajn a za účasti médií. Pozrite si záznam z mini-konferencie. Tlačovú správu vydanú k ukočeniu projektu nájdete tu. 9i0Ma4WxfEbqvSvMmqYqka9QYMVsOxVLTjMatv6L.jpg BqZqKLD0Vpp36wHH0pIxcjjsIeqCD2p6ow742HKw.jpg

Minikonferencia v SNG

Atlas SNG – od storytellingu k digitálnemu sprievodcovi

Katarína Vass, Filip Ruisl (SNG)

 

SNG predstavila webovú aplikáciu Atlasu SNG a proces jej vývoja. Na začiatku projektu bolo našim cieľom vytvoriť platformu pre digitálny storytelling a digitálneho sprievodcu, ktorý umožní dozvedieť sa viac o dielach vystavených v SNG a previesť návštevníkov a návštevníčky výstavami prostredníctvom krátkych videí. Počas vývoja prototypu a jeho testovania v prvých mesiacoch po otvorení novej SNG sme postupne zisťovali silné a slabé stránky aplikácie. Podľa zistení z testovania sme aplikáciu upravovali, redizajnovali a pridávali nové funkcie ako napríklad pátračka, alebo profily umelcov. V príspevku sme sa zamerali na tento proces a to, čím môže byť prínosný aj pre ďalšie inštitúcie.

Vizualizácia zbierok pomocou umelej inteligencie

Torill Haugen (Kunstsilo), Jørn Bersvendsen (Applica)

 

SKMU a zástupca spoločnosti Applica predstavili výsledky výskumu možností využitia umelej inteligencie ako nástroja pre objavovanie nových súvislostí v zbierkach SKMU a SNG. Zbierky SKMU a SNG slúžili ako podklad pre "trénovanie" modelu umelej inteligencie, ktorého schopnosti boli následne použité pre vizualizáciu zbierok v open-source aplikácii Collection Space Navigator. V prezentácii predstavili proces, výsledky a problémy spojené s výskumom. Po prezentácii nasledovala diskusia, v ktorej sa s vedúcou zbierok Kunstsilo Else-Brit Kroneberg rozprávali o tom, ako môže byť umelá inteligencia užitočná pre ďalšiu prácu so zdigitalizovanými galerijnými zbierkami.

Rozprávanie príbehov umenia v hre

Michal Čudrnák (SNG)

 

Pre dlhodobú expozíciu Sakrálne umenie pripravila SNG v spolupráci s kolektívom Noha v mede hru, ktorá umožní návštevníkom a návštevníčkam ponoriť sa do prostredia Dómu Svätého Martina a Kláštora v Jasove. Na dotykovej obrazovke sa prostredníctvom odkrývania častí budov a hľadania objektov dozvedia viac o histórii, architektúre a umeleckej výzdobe Dómu Sv. Martina, kde bol pôvodne ako súčasť oltára umiestnený Reliéf Adorácie Pána, ktorý dnes môžu návštevníci obdivovať v expozícii. Do kláštora v Jasove prenesieme návštevníkov a návštevníčky prostredníctvom skice k obrazu hlavného oltára kláštorného kostola premonštrátov v Jasove, ktorá je taktiež súčasťou expozície. Pomocou jednoduchej hernej mechaniky tak podáme informácie o pôvodnej funkcii diel, ich umiestnení v priestore a dobe vzniku. V príspevku sa Michal Čudrnák zameral na vznik konceptu hry, výber herného štúdia a aktuálnu fázu realizácie hry pred jej dokončením.

Tlačová správa a promo materiály

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: zatvorené
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 2
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov