Prejsť na obsah

Výtvarná rozcvička: Jazyk obrazov

1. July 2021 · 4 min. čítania
Z kategórie Videá
Vystavené dielo

Ľudia môžu medzi sebou komunikovať aj vizuálne – prostredníctvom umeleckých diel. Základným predpokladom pre ich porozumenie je poznanie výtvarného jazyka.

Animované video ponúka vstupnú lekciu do vnútornej výstavby diela a základných pojmov vizuálneho jazyka obrazov. Na vybraných dielach našich modernistov – Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu – načrtáva niektoré kompozičné princípy. Výtvarný workshop vysvetľuje vzťahy medzi farbami a techniku mokrého akvarelu.

Video nadväzuje na iŠVP pre 1. stupeň základných škôl, primárne na predmet Výtvarná výchova pre 3. a 4. ročník ZŠ, ale ponúka aj prepojenia na obsahové štandardy Výtvarnej výchovy pre 5. ročník ZŠ (geometrizácia tvarov, kompozícia a pod.).

Ako pracovať s videom?

Analýza témy: Video je možné použiť ako úvod hodiny výtvarnej výchovy zameranej na základné stavebné prvky výtvarného jazyka obrazov. Odporúčame si video pozrieť vopred a urobiť si predbežnú analýzu štruktúry témy umeleckých výrazových prostriedkov (odporúčaný zdroj: Bartko, Ondrej – Fila, Rudolf – Reištetterová, Zlatica: Výtvarná príprava. Bratislava: SPN, 1986).


Evokácia: Pred pozretím videa môžete zozbierať predstavy žiakov o komunikácii vo všeobecnosti. Buď voľnou diskusiou alebo odpovedaním na vopred pripravené otázky: Ako medzi sebou ľudia zvyčajne komunikujú? Aké znaky má verbálna komunikácia? Čo je to neverbálna komunikácia a akú úlohu pri dorozumievaní zohráva?


Realizácia a konfrontácia: Pozrite si spoločne so žiakmi video. Ak je to potrebné, tak aj viackrát po sebe. Po zhliadnutí úvodnej teoretickej časti spoločne diskutujte o tom, či žiaci obsahu videa dobre rozumejú. Spoločne si vymenujte ešte raz základné prvky výtvarného jazyka ako sú bod, škvrna, tvar, farba, línia a pod. Žiaci si ich môžu aj naskicovať na papier. 

Po pozretí videa môžete žiakom ukázať dve diela z videa – Balóny, Továreň – vedľa seba. Žiaci slovne porovnajú kompozíciu diel používajúc terminológiu z videa. Mladší žiaci môžu k dielam priraďovať pojmové kartičky (pohyb, kontrast, rovnováha, harmónia, atď.), ktoré ich vnútornú výstavbu vystihujú. 

V prepojení na slovenský jazyk môžu žiaci porovnávať základné stavebné prvky verbálneho a výtvarného jazyka (slovo, veta / bod, škvrna a pod.). Na hudobnej výchove môžu žiaci a žiačky analyzovať zvukovú zložku videa a pomenovať základné elementy hudobnej kompozície a porovnať ich s vizuálnym jazykom. 


Tvorivý workshop: Pred workshopom diskutujte o vzťahu k farbám v každodennom živote. Ako ich vnímame? Kde ich používame? Ako ich kombinujeme a prečo (napríklad pri obliekaní)? Zopakujte si základné vzťahy medzi farbami a na vysvetlenie dosahovania farebného kontrastu alebo harmónie použite Ittenov farebný kruh. Vyskúšajte si podľa postupu vo videu prácu s mokrým akvarelom alebo s vodovými farbami, farebné vzťahy i kompozičné princípy. 


Vyhodnotenie: Dobre uschnuté a dokončené diela vystavte v triede vedľa seba a diskutujte spoločne o tom, aké farby žiaci a žiačky použili (kontrastné či doplnkové)? Spoločne porovnajte jednotlivé kompozičné princípy a diskutujte o tom, či pri ich výstavbe postupovali intuitívne alebo premyslene.

S výtvarnými dielami použitými vo videu môžete ďalej pracovať aj samostatne v rámci vyučovania.

Výtvarné diela použité vo videu:

Vystavené dielo
Mikuláš Galanda: Továreň (20. storočie, 1. polovica, 1930)
Vystavené dielo
Ľudovít Fulla: Balóny (20. storočie, 1. polovica, 1930)
Vystavené dielo
Ľudovít Fulla: Drak (20. storočie, 1. polovica, 1930)
Vystavené dielo
Taliansky maliar: Zátišie s rybami (17. storočie, 2. polovica, 1650–1670)

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 2
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov