Prejsť na obsah

Stopy zážitkov

Šimon Lupták, fotografie
Miroslava Mišová, galerijná pedagogička SNG
9. August 2021 · 5 min. čítania
Z kategórie Aktivity
Vystavené dielo

Aké miesta ste v poslednom čase navštívili? Čo ste tam videli a zažili? Z ciest a výletov si často zvykneme niečo priniesť aj domov — okrem rôznych suvenírov či nájdených prírodnín aj mnoho nehmotných vecí, ktoré sú však prchavé a uchovávajú sa ťažšie ako minca alebo kamienok. Prinesené predmety môžu slúžiť práve ako pripomienky zážitkov, pocitov a zaujímavých miest. Tesne po návrate sú spomienky veľmi intenzívne, no časom blednú, strácajú sa a my musíme v pamäti hľadať stopy, ktoré nám po nich ostali.


2fheysGtoaVHyBBYZfg17oZd9FqI2sR4rzSj1BYS.jpg Blanka Votavová: Zlaté časy starej mamy, (1974), SNG

Podobné pocity vyvolávajú niektoré diela Blanky Votavovej, ktorá sa venovala maľbe, grafike, grafickému dizajnu aj ilustrácii. Vidíme na nich postavy a predmety, ktoré akoby postupne miznú, ostáva z nich len silueta, kde-tu vystúpi nejaký zaujímavý detail alebo ornament.

Vystavené dielo
Blanka Votavová: Spomienka (1977)
Vystavené dielo
Blanka Votavová: Spomienka na Florenciu (1974)

Takýmto jemným a nejasným spodobením rôznych výjavov nám autorka ponecháva priestor na množstvo asociácií. Vytvára ticho, v ktorom môžeme nechať voľný priechod nielen našim myšlienkam, fantázii, ale aj vlastným spomienkam a zážitkom.


Vytvorte si pomocou fotografickej techniky výtvarný záznam z vašich ciest a všetkého, čo vás na nich zaujalo. Využite stopy predmetov ako pripomienky vašich zážitkov.

Kyanotypia je špeciálna fotografická technika, pri ktorej vznikne snímka bez použitia akéhokoľvek prístroja. Postačí vám na ňu slnko, voda a solárny fotopapier, ktorý je možné kúpiť v predajniach s fotografickými potrebami. Pri manipulácii so solárnymi papiermi majte na pamäti, aby boli vždy v dobre uzavretom obale — keď ich ponecháte voľne na svetle, nebudú už viac použiteľné. Pri práci s nimi sa riaďte pokynmi na obale.


Vyberte si predmety, ktoré vo vás vyvolávajú rôzne spomienky a sú pre vás niečím dôležité a zaujímavé. Na jeden papier môžete poukladať predmety z jedného miesta či z viacerých miest, ktoré ste navštívili napríklad toto leto. Alebo také, ktoré ste našli po dlhom čase. Spomeniete si pri každom z nich, k čomu sa viaže? Vytvoriť kyanotypiu si môžete aj priamo na výlete s vecami, ktoré sa nachádzajú okolo vás. Použiť môžete tiež také, ktoré majú obmedzenú životnosť a časom sa menia.

QK3JkjoshLofWivI9FdI76AxVAQfH8wveBMSBMfI.jpg

Množstvo a veľkosť vybraných predmetov prispôsobte formátu solárneho fotopapiera — aby na ňom ostali ich stopy, musia byť okolo nich aj voľné plochy. Čím viac sa predmety budú prekrývať, tým budú na kyanotypii menej čitateľné. Následne uvažujte o kompozícii, teda o tom, ako jednotlivé predmety usporiadate na plochu papiera. Skúšajte rôzne polohy a kombinácie.

1jd9Y2Khv7h0a5YA8TiZrRxAtHvaE80d3XoFLoUt.jpg

Strana, ktorou veci na solárny papier uložíte, sa zaznamená do výsledného výjavu. Skúšku toho, aké predmety vyberiete a ako ich uložíte, si môžete najprv spraviť na obyčajnom papieri rovnakého formátu. Keď budete spokojní, predmety preneste na solárny papier a nechajte ich takto uložené na priamom slnku približne 5 minút.

HOHSnxgMew7zrzkN1aLbpVnTsnGKkKO8v1cP6NbX.jpg

Ak chcete viac experimentovať s tým, ako budú vyzerať výsledné záznamy predmetov, môžete niektoré z nich nechať na papieri kratšie alebo ich počas osvetľovania presunúť na iné miesto na papieri. So solárnym fotopapierom sa vám bude pracovať pohodlnejšie, ak si ho uložíte na tvrdšiu podložku, napríklad kus kartónu. V prípade vetra je vhodné počas osvetľovania uložené predmety prekryť čistým kúskom skla či plexiskla.

Vystavené dielo
Vystavené dielo

Následne z papiera všetky veci odstráňte, jemne ho chyťte čo najviac pri rohoch a opatrne ho ponorte do vody. Môžete si ju vopred napustiť do umývadla. Ak ste vonku, využite blízke jazero, rieku či fontánu. Držte papier pod vodou a jemne ním hýbte asi 3 minúty. Potom ho položte na čisté miesto na uschnutie. Ak nemáte možnosť ponoriť papier do vody ihneď, opäť ho starostlivo uzavrite do obalu a vyberte a namočte ho neskôr.

Qo9iD3G6e0xSmRxLR19ifYFS0MsW8bmNFzIXJuxe.jpg

Rozoznávate na kyanotypii jednotlivé predmety? Sledujte tvary, detaily, štruktúru stôp, ktoré zanechali. Odtiene jednotlivých častí papiera závisia od toho, či a ako intenzívne ich svetlo osvietilo. Vytvorili sa vám tak negatívy vybraných predmetov — priestor, kde nebolo nič a teda tam mohlo preniknúť svetlo, je intenzívne modrý a priestor, kde bránili svetlu uložené predmety, ostane svetlý.

bEIHGMeDHk0jlxDjbv3FP03G0zKlJLs43DC7L2Wm.jpg

RaKUSJ4Tokn9gS13ynkr040BtsnwoVjTKhmW42Hx.jpg

Predmety sa stratili, ostali po nich iba stopy a vaše spomienky. Ako na vás výsledné záznamy pôsobia? Uchovajte si vytvorené snímky ako pripomienky vašich nielen letných zážitkov. Okrem estetického pôsobenia pri sledovaní rôznych tvarov a ornamentov môžu v budúcnosti vyvolať spomienky, emócie, ale aj ďalšie asociácie, predstavy či inšpirácie.

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 2
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov