Nočná obloha — aktivita pre deti
Miroslava Mišová, galerijná pedagogička SNG
Milé deti, ešte sa vám nechce ísť spať? Už ste si pozreli rozprávku na dobrú noc, obľúbené video na youtube, umyli si zuby, dali sa do pyžama a spánok nie a nie prísť? Ak je jasná noc, vezmite si papier a ceruzku a skúste preskúmať nočnú oblohu. Aktivita je určená nespavcom.
Ľudí odpradávna fascinovali hviezdy, hľadali medzi nimi matematické súvislosti a dávali im rôzne názvy. Aj keď môže nočná obloha pôsobiť na prvý pohľad chaoticky, pri pozornejšom pohľade sa vynoria zaujímavé vzory a obrazce. Zoskupenia hviezd môžeme pomyselnou čiarou pospájať do geometrických tvarov podnecujúcich našu predstavivosť. Na oblohe vynikajú napr. súhvezdia Raka, Kozorožca, Veľký voz, Malý voz, Orion či Kassiopeia vedúca náš pohľad k hviezde Polárke.
Hviezdy na oblohe majú rôznu jasnosť. Tá závisí od ich žiarivosti, vzdialenosti od Zeme a od vplyvu zemskej atmosféry, cez ktorú svetlo hviezd prechádza. Rôzna vzdialenosť hviezd od nás spôsobuje, že niektoré sú pri pozorovaní zo Zeme jasnejšie a iné sú len slabo blikajúcimi svetielkami. Keby sme sa na nočnú oblohu pozreli astronomickým ďalekohľadom, teleskopom, zistili by sme tiež, že niektoré z jasných hviezd na nočnej oblohe nie sú v skutočnosti hviezdy, ale planéty. Planéty nevyžarujú vlastné svetlo, ale svietia iba odrazeným svetlom hviezd.
Na jasnej nočnej oblohe pri dobrom počasí dokážeme vidieť až 3000 hviezd starých miliardy rokov, ktorých svetlo k nám letelo niekoľko tisícročí. Viete si to predstaviť? Vesmír je nekonečný a fascinujúci nielen pre astronómov, ale aj umelcov, ktorí sa nočnou oblohou často inšpirovali. Pozrite sa napríklad na nočnú oblohu slovenského grafika Oresta Dubaya. Myslíte, že ju zobrazil podľa skutočnosti tak, ako ju videl? Spoznali by ste na jeho nočnej oblohe nejaké súhvezdia?
Orest Dubay: Hviezdy, (1957), SNG
Aktivita
Vezmite si štvorčekový papier alebo papier s narysovanou štvorcovou sieťou a zaznačte si naň všetky hviezdy, ktoré zo svojho pozorovacieho miesta vidíte. Štvorcová sieť vám umožní sa v ploche lepšie zorientovať a lepšie odhadnúť vizuálne vzdialenosti medzi hviezdami.
Ráno môžete začať tvoriť súhvezdia spájaním jednotlivých bodov. Začnite spájaním bodov do súhvezdí, ktoré poznáte. Pri hľadaní si môžete pomôcť mapou nočnej oblohy a pravítkom. Skúste teraz zapojiť svoju fantáziu a vytvoriť svoje vlastné súhvezdia. Aké geometrické tvary vám vznikli a na čo sa vaše súhvezdia podobajú? Skúste im vymyslieť vlastné meno. Zaznamenané hviezdy si môžete prekresliť na nový štvorčekový papier (nezabudnite dodržať ich presnú polohu z pôvodného zápisu) a tvorte nové súhvezdia novými prepojeniami. Môžete si klásť rôzne podmienky ich spájania (napr. spojte vždy 4 hviezdy a pod.). Dodržte ale pravidlo, že každá hviezda je súčasťou nejakého súhvezdia. Sledujte, ako sa vďaka novým kombináciám bude vaša nočná obloha meniť.
Štvorčekový papier na stiahnutie
Viac výtvarných a motivačných aktivít nájdete aj v metodickom článku Čiary a tvary na Webe umenia.