Prostredníctvom umeleckého výskumu, kurátorských spoluprác, tvorby nových diel, piatich medzinárodných skupinových výstav, participatívnych inštalácií, verejných a vzdelávacích programov, ale aj komplexnej medziodborovej publikácie, pátra po príčinách zániku stredoeurópskej produkcie cukru. Cukor je možné v tomto prípade chápať ako metaforu konštantne transformujúcej sa predstavy o Európe a svete. EASTERN SUGAR vynakladá úsilie o zviditeľnenie stredoeurópskych dejín cukrovarníctva a ich začlenenie v rámci globálnej mapy príbehu o cukre. Zohľadňuje popritom kolonizačné vplyvy minulosti, no rovnako aj súčasnosti.
S odstupom troch desaťročí od roku 1989, nastoľuje EASTERN SUGAR úvahy nad vplyvom zmien, ktoré krajiny strednej Európy a Európa ako taká za dané obdobie prekonali - najmä nad premenou ekonomických podmienok, následkami tzv. divokej privatizácie začiatku 90. rokov, globalizáciou a prispôsobovaním sa pravidlám voľného trhu, ako aj nad pravidlami a nariadeniami súvisiacimi so vstupom do Európskej únie.
EASTERN SUGAR vníma slovenský cukrovarnícky priemysel ako východisko, prípadovú štúdiu či metaforu a nabáda k rozvíjaniu diskusie a kritickej reflexie dôsledkov socialistickej a neoliberálnej ekonomiky na krajiny strednej Európy, ale aj oblasti mimo nej. Impulzom pre ďalší vývoj projektu je započatý výskum a rovnomenná výstava Ilony Németh prezentovaná v Kunsthalle Bratislava v roku 2018, ktorých potenciál si vyžaduje rozšírenie aj v medzinárodnom meradle.
Uplatnením jazyka súčasného umenia obracia EASTERN SUGAR pozornosť na sociálne dôsledky niekdajších politických a podnikateľských rozhodnutí, otvára otázky zodpovednosti, diagnostikuje pôvod súčasnej krízy. Predovšetkým však skúma možnosti, ako v súčasnosti týmto procesom a ich budúcim dôsledkom konzekventne porozumieť. Zdieľa presvedčenie, že prostredníctvom štúdia a pochopenia našej spoločnej minulosti dokážeme adekvátnejšie rozhodovať vo veciach, ktoré ovplyvňujú našu spoločnú budúcnosť.