Prejsť na obsah

V oku búrky

Umenie secesie na Ukrajine
Vystavené dieloVystavené dieloVystavené dieloVystavené dielo
Výstava predstavuje 50 diel z umenia secesie, ktorá kulminovala v Európe okolo roku 1900 a zasiahla aj výtvarnú scénu územia dnešnej Ukrajiny.

Prvé impulzy do tohto prostredia prišli z Petrohradu už v priebehu 80. rokov 19. storočia, ďalšie kontakty s umením secesie sa odohrali v medzinárodne aktívnom prostredí Mníchova. V strednej Európe bola dôležitým centrom secesného umenia Viedeň, na čele s vplyvnou osobnosťou Gustava Klimta, významné bolo aj prostredie Krakova.

Vo viacerých centrách sa secesia, tzv. posledný veľký medzinárodný štýl, prejavila v kontexte národných špecifík. Na Ukrajine, podobne ako aj v iných krajinách, sa vývoj novej národnej školy zhodoval so znovuob- javením ľudového umenia, organizovania dielní úžitkového umenia vo vidieckych oblastiach a s objavom tvorby umelcov spojených s týmto prostredím.

Okrem snahy o vytvorenie osobitého národného vizuálneho jazyka sa niektorí umelci zaujímali o vysoko personalizovaný symbolistický štýl, ktorý bol často ovplyvnený filozofickými trendmi. Predstavitelia najmladšej generácie sa napájali aj na nové prúdy avantgardného umenia – kubofuturizmus či surrealizmus. Vplyv secesie na ukrajinské prostredie bol pomerne dlhý a pretrval až do 30. rokov 20. storočia.


Programy k výstave

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov