Je vymedzená konkrétnym kultúrnym kontextom a v jej individuálnej i kolektívnej forme ju dokážeme rekonštruovať v obmedzenej miere z dobových opisov, miest a predmetov. Prednáška bude zameraná najmä na výtvarné artefakty a rituály spojené s ľudovou zbožnosťou v kresťanskom prostredí a ich väzbu k oficiálnej liturgii vrátane tzv. res sacrae. Poukáže tiež na predkresťanské korene viacerých z nich. Predstaví bližšie aj problematiku pútí najmä prostredníctvom modelového príkladu prejavov mariánskej zbožnosti, a to vrátane estetiky, typológie, ale aj externého ikonografického aparátu mariánskych obrazov.
Prednášajú: Doc. RNDr. Tatiana Bužeková, PhD., a doc. Mgr. Katarína Kolbiarz Chmelinová, PhD.
Tatiana Bužeková pôsobí na Katedre archeológie a kultúrnej antropológie Univerzity Komenského v Bratislave. Vo výskume sa zameriava najmä na problematiku náboženstva, mágie, emócie, pamäti, morálky, kultúrnych reprezentácií tela či populárnej kultúry. Uskutočnila etnografické výskumy ľudových predstáv o bosoráctve, neošamanských praktík a kolektívnej pamäti.
Katarína Kolbiarz Chmelinová od roku 2000 pracuje ako kurátorka Zbierky umenia baroka a Zbierky ikon Slovenskej národnej galérie. Zároveň od roku 2001 pôsobí na Katedre dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Profesijne sa koncentruje na výskum sochárstva a maliarstva raného novoveku v strednej Európe. Je spolukurátorkou expozície Sakrálneho umenia v Slovenskej národnej galérii.