16:00
Umelecká kritička Ksenia Rozhak-Lytvynenko bude hovoriť o regionálnych zvláštnostiach vývoja secesného štýlu na Ukrajine. Osobitná pozornosť bude venovaná vzťahu secesného umenia na Ukrajine a činnosti popredných európskych umeleckých centier konca 19. a začiatku 20. storočia: Viedne, Paríža, Mníchova, Krakova, ako aj integrácii prvkov ľudového umenia do práce profesionálnych umelcov. Prvé desaťročie 20. storočia bolo aj časom formovania súkromných pedagogických umeleckých ateliérov a oficiálnych vzdelávacích inštitúcií. Prevažná väčšina umelcov, ktorých diela sú v expozícii prezentované, sa venovala aj pedagogickej činnosti a formovala generáciu mladých umelcov. S ohľadom na to hovorme aj o možných perspektívach rozvoja ukrajinského umenia a o tom, aké by to mohlo byť, keby sme sa vyhli sovietskym represiám. Prednáška bude v ukrajinčine.
Мистецтвознавиця Ксенія Рожак-Литвиненко розповість про регіональні особливості розвитку стилю модерн в Україні. Окрему увагу буде приділено взаємозв’язку мистецтва модерну в Україні з діяльністю провідних європейських мистецьких центрів кінця ХІХ – початку ХХ століття: Відня, Парижа, Мюнхена, Кракова, а також інтегруванню елементів народного мистецтва у творчість професійних художників. Перше десятиліття ХХ століття було також часом утворення приватних педагогічних мистецьких студій та офіційних навчальних закладів. Переважна більшість художників, роботи яких представлені в експозиції, займалися також педагогічною діяльністю та формували генерацію молодих художників. З огляду на це, поговоримо також про можливі перспективи розвитку українського мистецтва та те, яким воно могло б бути, уникнувши радянських репресій. Лекція пройде українською мовою.
17:00
Kurátorka Katarína Beňová v prednáške predstaví situáciu vo výtvarnom umení okolo roku 1900 v kontexte Horného Uhorska, kde sa navzájom prelínali tendencie secesie, symbolizmu a luminizmu.
Aj v našom prostredí sa medzinárodný jazyk secesie plne prejavil po formálnej stránke, s odkazmi na blízke centrá umenia ako Viedeň, Budapešť, Mníchov či Praha.
Po stránke tematickej umelci reagovali na lokálne prostredie, ale i na vizuálnu kultúru vidieka, kde hľadali inšpirácie. Zároveň secesia bola pre viacerých umelcov nastupujúcej slovenskej moderny dôležitým odrazovým mostíkom pre nové vnímanie umenia začiatku 20. storočia.
Ďalším aspektom, ktorému bude venovaná pozornosť je prepojenie umeleckej scény súvisiacej s dnešnou Ukrajinou a Slovenskom, miestam, kde sa mohli umelci z tohto prostredia stretnúť (napríklad súkromné školy v Mníchove).
Join Slido at https://app.sli.do/event/wEktRacWMwhcg3WX6KcgDN