Prejsť na obsah

Múzeum súčasného umenia

Vystavené dieloVystavené dieloVystavené dielo
začína o 62 dní
Expozícia umenia od konca 50. rokov 20. storočia vám predstaví umelecké diela autorov, autoriek a kolektívov zo zbierok SNG, ktoré pokrývajú viac ako 70 rokov rôznorodých umeleckých tendencií rozvíjajúcich sa po období modernizmu a po druhej svetovej vojne.

Uvidíte v nej výber diel všetkých druhov médií a umeleckých žánrov, začítate sa do ich vzájomných súvislostí, autorských ukotvení a kontextov, a zároveň sa zamyslíte nad otázkou, čo vlastne pre nás znamená pojem súčasnosť.

Slovné spojenie „múzeum súčasného umenia“ môžeme vnímať ako oxymoron vzhľadom na protikladné významy slov „múzeum“ a „súčasné umenie“. Tradične sú múzeá vnímané ako miesta, kde sa nachádzajú artefakty z minulosti, prezentujúce históriu a kultúru minulých epoch. Na druhej strane súčasné umenie odkazuje na umenie našich čias, ktoré má inovatívny, experimentálny a často nekonvenčný charakter. Spojenie týchto pojmov je v slovenskom prostredí rovnako protirečivé, ako aj politické, keďže podobná inštitúcia na Slovensku dodnes chýba.

Naše múzeum súčasného umenia v tejto dlhodobej expozícii predstavuje umelcov a umelkyne, najnovšie tendencie a aktuálne kultúrne, spoločenské i umelecké prejavy, ktoré sa neustále vyvíjajú. Expozícia s dielami stálej aj premenlivej povahy chce byť takýmto verejným priestorom pre diskusiu o aktuálnych kultúrnych témach.


Chystáte sa k nám na návštevu? Vstupenky do SNG pohodlne kúpite aj online. Výtvarné diela a zaujímavé miesta v galérii objavíte s mobilom na atlas.sng.sk

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov