Prejsť na obsah

Marko Blažo: Celý človek

Vystavené dieloVystavené dieloVystavené dielo
Monografická výstava Marka Blaža (1972 – 2021) je pokusom vložiť košaté, až holisticky komplexné dielo tohto výnimočného umelca do minimalistickej funkcionalistickej schránky.

Výstava nie je chronologická, skôr tvorená samopohybom umelcových návratných motívov s vedomím ich asociatívnosti a vrstevnatosti, v rámci ktorých všetko so všetkým súvisí a „hocičo sa dá natiahnuť na čokoľvek“. Ide vlastne o dve výstavy v jednom: v „nálezisku nápadov“ predstavujeme v horizontálnom, kvázi archeologickom pôdoryse prevažne denníkové, „pracovné“ kresby a koncepty umelca. V premostení dávame priestor monumentálnejším realizáciám a stopovo inštaláciám, vrátane black-boxu s imerzným prienikom do hlavy/pracovného komputera Marka Blaža.

Nečakane zanechané dielo košického umelca Marka Blaža patrí vo svojej generácii k najoriginálnejším a najkonzistentnejším. Po grafickom školení na ŠUP-ke v Košiciach študoval Blažo začiatkom 90. rokov 20. storočia na VŠVU v kvázi-voľnobežnom „otvorenom ateliéri“ Rudolfa Sikoru. V desaťročí krátko po revolúcii, keď bola ešte spoločnosť zvedavá na nové formy umenia a tvorivosť mladých vyslovene nabudená, boli Blažove prezentácie (napr. žuvačkové „maľby“ či rôzne surreálne objekty a situačné „herné“ inštalácie) okamžite registrované pre svoju osobitú poetiku. Bol to bohatý, romantický, pritom bytostne melancholický svet.


Programy k výstave

Vystavené diela

Vystavené dielo
Marko Blažo: Bez názvu. (1999)
Vystavené dielo
Marko Blažo: Piata veža (2003)
Vystavené dielo
Marko Blažo: Hokusai 5 (2010)
Vystavené dielo
Marko Blažo: Nočné kúpanie (2008)

Chystáte sa k nám na návštevu? Vstupenky do SNG pohodlne kúpite aj online. Výtvarné diela a zaujímavé miesta v galérii objavíte s mobilom na atlas.sng.sk

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: zatvorené
streda: zatvorené
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov