Prečítajte si celé vyjadrenie organizátorov k zrušeniu podujatia v SNG.
V tohtoročnom vydaní Divadla Statického Objektu sa jeho kurátori, vizuálni umelci Martin Piaček a Matěj Smetana spolu s teoretikom umenia Jánom Kralovičom rozhodli pre tému Dunaj.
Téma reaguje na veľtok, rieku Dunaj, ktorá preteká Bratislavou a ktorá zároveň prepája alebo vymedzuje hranice medzi 10 európskymi krajinami.
Zameranie na Dunaj (lat. Danuvius alebo Danubius) chápeme v širších konotáciách, ktoré sa spájajú s motívom rieky: toku, prúdu, živlu. Rieka reprezentuje pohyb a proces (cyklickosť, pretekanie, meandrovanie) – vlastnosti, ktoré sú v zdanlivom kontraste k zadaniu výstavného formátu založeného na statickom objekte. Metaforika rieky v sebe spája protiklady – nespútanosť, živelnosť, plynutie, ako aj kontinuálne a vytrvalé formovanie krajiny okolo seba. Rieka je hranicou vymedzujúcou územia i spojnicou krajín, regiónov, národov. Je ambivalentným motívom, ktorý sa dotýka rôznych polarít, ale zároveň medzi nimi vytvára – vzhľadom na svoju vlastnosť dynamiky – prepojenie.
Vymedzením témy zároveň nadväzujeme na výstavný program Slovenskej národnej galérie: nedávno skončenú výstavu Umenie, ktoré zostalo. Kolekcia – Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968.
Ako teda reprezentovať statickým objektom procesy, premeny a formovania? Akým spôsobom priblížiť motívy súvisiace s Dunajom a jeho vlastnosťami prostredníctvom mediálnych možností sochy a inštalácie? To sú otázky a výzvy ktoré by sme autorkám a autorom DiStO 2024 radi položili.
Výber aktuálnych objektových prístupov súčasných autoriek a autorov reagujúcich na tému bude doplnený dielami z depozitu SNG v spolupráci s kurátorkou Vladimírou Büngerovou.
Foto: Katarína Hládeková: Post-, 2017 (jedno z diel prezentovaných na DiStO 01, A4 – priestor pre súčasnú kultúru, Bratislava, 14. 5. 2017)