Cieľom súťaže je ponúknuť mladým ľuďom príležitosť hlbšie sa zblížiť so súčasnou umeleckou scénou, s prostredím galérie a popritom poskytnúť priestor aj pre ich záujmy, diskusiu či skúsenosť pracovať v tíme na celoročnom projekte. Zámerom je vytvoriť príležitosť pre využitie kreatívnych schopností a odvahy experimentovať s tvorivými prístupmi. Hlavnou myšlienkou súťaže a jej sprievodného programu je predstavenie súčasného umenia ako prostriedku na objavovanie nových súvislostí sveta okolo nás a možno aj v nás.
Nie je potrebné, aby zúčastnené kolektívy mali za sebou predchádzajúcu prax v oblasti umeleckej tvorby, ale podmienkou je prihlásiť sa ako autorský tím (min. dve osoby, max. šesť osôb). Zapojiť sa môže pod vedením pedagogickej podpory i bez nej a nemusia ani navštevovať rovnakú školu.
Nadobudnuté skúsenosti im pomôžu osvojiť si princíp spôsobu myslenia v umení, ktoré je, ale praktické aj v každodennom živote. Zároveň svoje myšlienky, nápady a východiská odprezentuje žiactvo pred rovesníctvom a ľuďmi z umeleckej aj mimoumeleckej oblasti, čo je taktiež skvelá skúsenosť. Tímy postupujúce do finále získajú dizajnové Črevo dary a dekrét v podobe diplomu od Slovenskej národnej galérie, ktorý môžu neskôr priložiť k prihláške na vysokú školu. Víťazný kolektív pocestuje na medzinárodné stretnutie vybraných tímov zo zapojených krajín, ktoré sa koná každý rok v jednej z participujúcich inštitúcií.
Výsledné projekty musia vychádzať zo zadanej témy. Ich stvárnenie, voľba umeleckého prístupu alebo média zostáva na tímoch. Môžu využiť tradičné postupy (napr. maľbu, sochu, grafiku), ale aj nové médiá (video, fotografiu, performanciu, počítačovú animáciu, využitie sociálnych sietí a pod.). Pri celkovom hodnotení je pre porotu určujúca kvalita a koncepcia samotného diela, splnenie zadania, ako aj posun, ktorým tím prejde od zapojenia sa do súťaže.
Téma ročníka 2024/2025 Share
Neoddeliteľnou súčasťou nášho života je zdieľanie a nevyhýba sa ani oblasti umenia. Nejde len o sprístupnenie fyzických či virtuálnych diel, ale najmä o zdieľanie príbehov, myšlienok a hodnôt. Kreatívna tvorba má moc premeniť individuálne skúsenosti na spoločné zážitky. Dejiny umenia sú plné príbehov, no pri pohľade na diela Toyen cítime, že sa s nami delí skôr o svoje vnútorné prežívanie ako o jasne formulované posolstvá. Roman Ondak rovno prizval ľudí, aby sa aktívne podieľali na tvorbe jeho diel. Umelci a umelkyne vytvárajú prostredníctvom diel rôzne situácie a nechávajú priestor pre naše autentické prežívanie, v ktorom neexistujú správne a nesprávne riešenia.
Zdieľanie nie je dôležité iba v umení a kultúre, sharovanie poznatkov a skúseností umožnilo vývoj civilizácie a využívame ho denne. Bežne zdieľame so svojou komunitou fotky, požičiavame si bicykle, byty a mnoho ďalšieho. Niekedy je zdieľanie veľmi privátne, niekedy sa stane virálnym. Novodobý fenomén zdieľania tak nastoľuje otázky o hraniciach toho, o čo všetko sa chceme podeliť, ale aj o tom, čo je morálne a čo je legálne. A ako ovplyvňuje zdieľanie vás?
Zazdieľajte s nami svoje predstavy a myšlienky prostredníctvom umeleckého projektu!
Prihlásiť sa je možné do 30. 11. 2024.
Prihláška je k dispozícii na webovej stránke súťaže www.umeleckecrevo.sng.sk. Pedagogickému vedeniu odporúčame zapracovať tému do časovo-tematických a výchovno-vzdelávacích plánov. Téma ročníka 2024/2025 Share sa dá rôznym spôsobom uchopiť a začleniť aj medzi prierezové témy. Rady vám s tým pomôžeme, neváhajte nás kontaktovať! Počas jesene a zimy chystáme aj viaceré živé a online podujatia pre žiactvo aj pedagogickú podporu, ktoré budú zverejnené na webe aj sociálnych sieťach súťaže aj galérie.
Fotogaléria z 8. ročníka súťaže: