Tento významný úspech si vyslúžil tím v zložení Branislav Matis, Pavlína Morháčová, Beáta Paňáková a typograf Ondrej Jób za mimoriadne komplexný projekt navigačno-orientačného systému v zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérii. Ich dielo je modulárne, variabilné a citlivo reaguje na architektúru galérie, pričom sa naďalej vyvíja na základe skúseností z praxe.
Rôznorodé budovy SNG sú v koncepcii rekonštrukcie zjednotené, čo sa odráža aj v návrhu informačného systému. Jeho cieľom je doplniť architektúru a exponáty pomocou estetiky ovplyvnenej sedemdesiatymi rokmi. Prvky sú osadené na kovových konštrukciách s neutrálnou farebnou paletou, čím sa minimalizujú fyzické podpery. Projekt bol navrhnutý s ohľadom na flexibilitu, ktorá umožňuje jednoduché prispôsobenie zmenám a jednoduchú úpravu obsahu. Väčšina médií je pohyblivá a aplikácia obsahu prebieha prostredníctvom samolepiacej fólie. Premostenie SNG prezentuje galériu navonok prostredníctvom závesného systému, ktorý propaguje výstavy a umožňuje inštaláciu umeleckých diel. Po jeden a pol roku sa informačný systém naďalej vyvíja na základe praktických skúseností a meniacich sa podmienok.
Ocenenie v kategórii Digitál získal tím platformy LAB SNG pod vedením Lukáša Štepanovského a Filipa Ruisla za projekt digitálneho sprievodcu galériou s názvom Atlas SNG. Tento originálny digitálny nástroj, ktorý funguje v prehliadači, umožňuje návštevníkom preskúmavať objekty galérie v nových súvislostiach a ponúka pravidelne nové tvorivé aktivity a edukačné videá.
Digitálny sprievodca Atlas SNG prináša príbehy výtvarných diel, ich autoriek a autorov, prehľad výstavných tém a zaujímavých miest v Slovenskej národnej galérii. Objekty v galérii majú priradené jednoduché krúžkové kódy. Po vyťukaní kódu sa v Atlase objaví bohatá vrstva informácií a prepojení na ďalšie objekty. Obsah v Atlase nekopíruje výstavné katalógy a ponúka originálny a prístupný pohľad na viac než 250 vystavených objektov. Publikum môže objekty objavovať aj vyťukávaním náhodných kódov alebo prostredníctvom Pátračky, v ktorej diela naprieč galériou spája spoločná téma. Na pravidelne obmieňanú tému Pátračky ďalej nadväzujú tvorivé aktivity a edukačné videá v Otvorenom ateliéri SNG. Atlas netreba sťahovať, funguje priamo v prehliadači a automaticky si pamätá všetky preskúmané objekty.
Ako inštitúcia si nesmierne ceníme prácu našich kolegov a kolegýň a veríme, že ich inovatívny prístup a profesionalita budú inšpirovať k ďalšej tvorbe, ktorá napĺňa najvyššie štandardy dizajnu na Slovensku.
Hodnotenie prihlásených diel sa uskutočnilo počas leta, pod dohľadom sedemčlennej medzinárodnej poroty, v zložení Juraj Blaško (SK), Zuzana Husárová (SK), Róbert Slovák (SK), Vasyl Kosiv (UA), Filip Blažek (CZ), Justyna Kucharczyk (PL) a Eduardo Barrera Arambarri (MX). Juraj Blaško pôsobil ako tohtoročný kurátor a predseda poroty.
Národná cena za dizajn 2024