Prejsť na obsah

Roller a Lehocká pre národnú galériu

Dar Tatra banky do zbierok SNG
Vystavené dieloVystavené dieloVystavené dieloVystavené dielo
Tatra banka ako dlhoročný partner Slovenskej národnej galérie aj tento rok podporila slovenskú kultúru veľkorysým darom do zbierok SNG. Dve diela Denisy Lehockej a Petra Rollera vznikli pri tejto príležitosti špeciálne pre národnú galériu.

Peter Roller (1948) sa už viac ako dvadsať rokov venuje svojmu participatívnemu a altruistickému projektu Petrogramy. Na počiatku bol nájdený kamienok, ktorý umelec označil, pomaľoval znakmi a niekomu daroval. Okolo rokov 2010/2011 začal Roller maľované kamienky roznášať a umiestňovať po Bratislave a cez priateľov – „poslov“ sa dostali aj do sveta. Nájdené kamene, zväčša valúny a okruhliaky, pokrýva originálnym vzorom určeným pre SNG – zvláštnymi, tajomnými znakmi pripomínajúcimi čierno-bielu klaviatúru alebo noty. Niektoré z kameňov, značené červenou farbou, sú vzácnejšie a je ich menej. Pre SNG autor využil výhradne kamene z Dunaja, veď slovami geológa Václava Cílka je Dunaj najväčším umeleckým dielom Bratislavy.


Časť z týchto kameňov (kolekcia vystavená v interiéri) sa stane súčasťou zbierky galérie, istý počet je určený pre návštevníkov a návštevníčky. Autor ich bude počas trvania výstavy postupne umiestňovať v exteriéri galérie. Tí, ktorí svoj kamienok (šťastia) nájdu, si ho môžu odniesť so sebou domov. Petrogramy sú totiž kamene so sedimentovanou pamäťou a pre každého nálezcu sa môžu stať nielen zvláštnym umeleckým dielom, talizmanom s hádankou, ale aj spomienkou s odkazom na miesto, kde ho našiel. Súčasťou výstavy je aj kolekcia kresieb a veľkoformátových kovových sôch Petra Rollera inštalovaná pod Premostením a vizuálne príťažlivý katalóg.

 

Denisa Lehocká (1971) vyše roka pripravovala pre národnú galériu monumentálnu stenu v priestore Átria. Na pôdoryse 15 x 2,75 metra vznikla priestorová koláž, vizuálny text, výtvarná poézia, ale aj absolútna inštalácia. Ako vždy je to ponuka naladiť sa, nechať pôsobiť jednotlivosti v celku a nájsť hlas, ktorý sa prihovára iba vám. Nie je to však tak, že by Lehocká nehovorila, naopak veľmi presne sa snaží pomenovať svet okolo nej i nás. Využíva „obyčajné“ materiály a techniky – sadru, prírodniny, mince, odliatky, textilné objekty, vyšíva, tvaruje kombinuje spriada, počúva to vnútorné pnutie a ladí všetko dohromady tak, aby predmety našli svoje presné a správne miesto. Výsledná priestorová socha Bez názvu nie je autobiografickou spoveďou autorky, ale metaforou sveta a jeho aktuálneho prežívania.

 

Dielo bude originálnou súčasťou už existujúceho projektu Monumentálky. Dotvorenie architektúry výtvarnými dielami a jeho prirodzeným, aj keď adekvátne ambicióznym posunom.


Vystavujúci autori a autorky:

Chystáte sa k nám na návštevu? Vstupenky do SNG pohodlne kúpite aj online. Výtvarné diela a zaujímavé miesta v galérii objavíte s mobilom na atlas.sng.sk

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: zatvorené
streda: zatvorené
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2023 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Hlavní mediální partneri
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov