Prejsť na obsah

Noc múzeí a galérií 2024

Vystavené dieloVystavené dieloVystavené dielo
Ako každý rok sa zapájame do akcie Noc múzeí a galérií. Až do polnoci je pre vás pripravený skvelý program. U nás si oddýchnete, zabavíte sa a hlavne neodídete bez zážitkov.

Program:

 

10.00 – 23.00 Aktívny sprievodca umením v SNG
Miesto: Pokladnica SNG

Čo všetko sa dá vyjadriť iba čiarou? Aké rôzne súvislosti nájdete na jednej grafike? Pre deti aj dospelých sme pripravili aktívneho sprievodcu, v ktorom nájdete svižné kreatívne zadania či podnety na zamyslenie, ktoré vám priblížia vznik a príbehy diel z aktuálnych expozícií. Prejdite sa po galérii so sprievodcom v ruke a pozrite sa na diela v novom svetle!

 

15.00 – 17.30 Videoloop
Miesto: Kinosála SNG

Príďte si oddýchnuť pri videoprojekcii, ktorá vám predstaví expozície a výstavy v Slovenskej národnej galérii. Krátke videá vám ponúknu náhľad do výstav alebo do toho, ako tieto výstavy vznikali. Samotné videá sú krátke a návštevníci sa môžu podľa seba rozhodnúť, ako dlho si v kinosále na projekcii posedia.


15.00 – 20.00 Otvorený ateliér: Umenie a jedlo
Miesto: Vodné kasárne, prízemie, Ateliér 1 a Ateliér 2   

Otvárame ateliéry pre všetky vekové skupiny! V útulnom priestore bezplatnej zóny galérie nájdete výtvarné pomôcky, návody a inšpirácie, ale aj oddychové miesto, ktoré môžete premeniť na hrad či obývačku. Jar hýri farbami a ateliér vonia korením. Príďte si vytvoriť prírodný vzorkovník plný chutí, farieb a štruktúr do Otvoreného ateliéru! Inšpirujte sa a preskúmajte umelecké diela v galérii inými zmyslami. 

15.00 – 23.00 AUSGANG studio: SPAWN POINT
Miesto: Átrium SNG

Multimediálna inštalácia Radovana Drangu a Alexa Zelinu, pozostáva z dvoch vrstiev – z fyzickej v priestore galérie a z digitálnej v priestore virtuálnej reality. Projekt SPAWN POINT má ambíciu otvárať otázky udržateľnosti a budúcnosti života ako ho poznáme. Autori sú tvorcami, ktorí nevytvárajú život, ale stroje, ktoré prechádzajú svojou vlastnou evolúciou.


15.30 – 16.00 Otvorená knižnica
Vstup z nádvoria SNG / Miesto: Knižnica SNG  
Čítanie z knihy Andrey Sedláčkovej Toyen: První dáma surrealismu. Toyen patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie avantgardné svetové umelkyne. Táto biografia slobodomyseľnej maliarky a výraznej osobnosti medzivojnovej avantgardy odkrýva doposiaľ neznáme fakty a sleduje históriu mnohých jej obrazov, hoci sama o sebe šírila mnoho mýtov. Číta Katarína Šafaříková.


16.00 – 16.45 Zoznámte sa s dielom: Marko Blažo: Celý človek  
Miesto: Vodné kasárne, 1. poschodie, sála I

Posledná možnosť zažiť výstavu pred jej ukončením so sprievodným slovom. Poodhaľte skryté významy a osobitú poetiku výnimočného umelca s galerijným pedagógom SNG Petrom Pivodom.


16.00 – 18.00 Báseň na počkanie
Miesto: Nádvorie SNG

Pouličný básnik Šimon Ondruš vám so svojím písacím strojom vytvorí výstižný verš priamo na telo.

16.30 – 17.00 Otvorená knižnica
Vstup z nádvoria SNG / Miesto: Knižnica SNG 

Čítanie z knihy Gabriely Garlatyovej Maria Bartuszová. Mária Bartuszová patrí medzi naše najvýznamnejšie umelkyne. V knihe sú popísané jej autorské techniky a metódy, témy a myšlienky, ktoré boli dlhý čas neznáme. Súčasťou knihy sú aj eseje významných zahraničných autorov. Číta Katarína Šafaříková.

17.00 – 17.45 Tri majstrovské diela
Miesto: Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VII

Kurátorka Katarína Bajcurová predstaví diela Antona Jasuscha, Ľudovíta Fullu, Zoltána Palugyaya v expozícii Moderna. Dozviete sa, ako umenie odpovedalo na nové civilizačné výzvy a spoločenské premeny, ako umelci reagovali na svet, v ktorom žili, a akým spôsobom sa tieto skutočnosti premietali do ich diel.


17.30 – 18.45 Cyriakova prísaha
Miesto: Kinosála SNG

Príbeh a výpovede archeológov, kurátorov a asistentov múzea, ktorí sú odhodlaní zachrániť kultúrne dedičstvo nevyčísliteľnej hodnoty – staroveké zbierky Národného múzea v Aleppe počas vojny v Sýrii. Premietanie dokumentárneho filmu (Olivier Bourgeois, Andorra, 2021, 73 min.) v spolupráci s ICOM Slovensko, Modrým štítom Slovensko – Ochrana dedičstva v kríze a OZ Priatelia Bratislavy. Film uvedie archeologička Margaréta Musilová z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave.


18.00 – 18.45 Traja hlavní majstri
Miesto: Premostenie – sála XI

Kurátor Aurel Hrabušický objasní význam Júliusa Kollera, Petra Bartoša a Stana Filka v kontexte výstavy Umenie fantastického odhmotnenia. Ide o príbeh konceptuálneho umenia na Slovensku, presnejšie jeho prvej, najdôležitejšej fázy v období 1963 – 1972.


18.00 – 20.00 Workshop 16+: Stretnú sa oko, vidlička a pes na pracovnom stole...
Miesto: Empora, 1. poschodie Vodných kasární

„Za vznik svojich najlepších nápadov vďačím náhode. Na náhodný podnet sa začnú nabaľovať myšlienky, predstavy, spomienky na konkrétne obrazy. Pri tvorbe potom vyberám z tejto chaotickej hromady to, čo sa mi najviac hodí,“ povedal na margo svojej tvorby Marko Blažo. My sa týmito princípmi inšpirujeme a zistíme, ako sa dá hravou kombináciou prvkov dosiahnuť prekvapivý výsledok a nečakaný význam. Ako základ nám poslúžia piktogramy nového navigačného systému SNG. Jeho tvorivé variácie zreprodukujeme technikou linorytu pod vedením Romany Halgošovej a Petra Pivodu z oddelenia galerijnej pedagogiky.

Workshop zahŕňa návštevu výstavy s krátkou aktivitou a následnú výtvarnú činnosť v ateliéri SNG.

Počet miest je limitovaný. Prihlasovanie: peter.pivoda@sng.sk


19.00 – 19.45 Zoznámte sa s autorom
Miesto: Foyer kinosály SNG

Rudolf Sikora priblíži svoje dielo Ohmatávanie hrobu II. (dar zo Zbierky Linea) v rozhovore s junior kurátorkou Kajou Jurčišinovou. Rudolf Sikora, všestranne zameraný umelec, je jednou z hlavných postáv súčasného konceptuálneho umenia na Slovensku a významnou osobnosťou českého a slovenského výtvarného umenia 20. storočia.


20.00 – 20.45 Umenie, ktoré zostalo
Miesto: Premostenie – sála X   

Kolekcia – Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968. Kurátorský výklad Vladimíry Büngerovej. Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor diel, ktoré galéria získala z legendárneho Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS ‘68, uskutočneného za dramatických okolností po augustovej okupácii Československa.

    
20.00 – 21.20 Pozor, padá SNG!
Miesto: Kinosála SNG

Premietanie dokumentárneho filmu o rekonštrukcii Slovenskej národnej galérie v réžii Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej. Šialená horská dráha plná politických úskalí, meškajúcich povolení a bojov so stavebníkmi priviedla riaditeľku galérie Alexandru viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel.


20.00 – 21.00 Koncert: GRÜM
Miesto: Átrium SNG

Švajčiarske experimentálne kvarteto GRÜM odohrá v Slovenskej národnej galérii jedinečný improvizovaný koncert.


21.00 – 21.45 Tri majstrovské diela
Miesto: Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VIII

Kurátor Dušan Buran predstaví tri vybrané diela v expozícii Sakrálne umenie. Vďaka tejto expozícii objavíte najvzácnejšie gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o ikony a maľby európskeho umenia 16. – 19. storočia.
 

21.00 – 21.40 AUSGANG studio: SPAWN POINT performancia
Miesto: Átrium SNG

Čo sa vyliahne z mechanického vajíčka? Môže stroj získať vedomie? Budú stroje záhubou ľudstva? Perfomancia autorskej dvojice Radovana Drangu a Alexa Zelinu prinesie do Slovenskej národnej galérie temnú postapokalyptickú víziu, predstavenú prostredníctvom podmanivého audiovizuálneho predstavenia.

 

Program ostatných galérií a múzeí


Neobmedzený vstup do galérie? Vernostný program Bližšie k SNG vám zaručí nonstop vstup do galérie, skvelé benefity ako zľavy do kaviarne a kníhkupectva. Pridajte sa k nám!

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov