Prejsť na obsah

Lucia Dovičáková – Jana Hojstričová – Kundy Crew

Výber z nových akvizícií SNG
Vystavené dieloVystavené dieloVystavené dieloVystavené dielo
Po viacročnom útlme akvizičnej činnosti SNG, spôsobenom okrem iného aj rozsiahlou rekonštrukciou samotnej galérie, sme v roku 2023 proces získavania nových diel do galerijných zbierok obnovili. Spolu s ním oživujeme aj kedysi populárnu prezentáciu nových akvizícií – tentokrát výber zo širšej kolekcie diel.

Spoločnou témou prvého tohtoročného výberu je „ženský hlas“ – diela autoriek, ktoré sa kriticky, sarkasticky či len mimoriadne úprimne vyjadrujú k rôznym mýtom a klišé názorom, k tradičným obrazom a predstavám o delení rodových úloh v spoločnosti a v domácnosti. Maliarka Lucia Dovičáková spracúva v kresbe a akvareli tému tehotenstva, materstva a úloh ženy v domácnosti ako tradične videných pilierov rodiny a partnerstva. Fotografka Jana Hojstričová sériou inscenovaných fotografií ukazuje, ako sa zmení úlohy ženy – matky – v domácnosti, ak rezignuje na svoje túžby, priania a potreby. Voľné umelecké zoskupenie Kundy Crew sa prostredníctvom tradičnej výšivky a úderných hesiel či upravených porekadiel vyjadruje k postaveniu a chápaniu potrieb žien v súčasnej spoločnosti i k aktuálnej politickej situácii.

 

Slovenská národná galéria systematicky buduje svoje zbierkové fondy už od svojho založenia v roku 1948. Aj cez jej každoročné akvizície je možné spätne sledovať, ako sa vyvíjalo slovenské (oficiálne i neoficiálne) umenie počas obdobia socializmu, ale i neskôr po jeho páde až do súčasnosti. Zbierky na jednej strane odhaľujú možnosti štátnej inštitúcie získavať diela príležitostným spôsobom na trhu so starým a s moderným umením či zo súkromných majetkov, zároveň ukazujú záujem súčasných umelcov a umelkýň o umiestnenie ich diel vo vrcholnej galerijnej inštitúcii na Slovensku.
 

Upozornenie:

Niektoré vystavené diela ukazujú sexuálne scény, scény s motívmi nahoty a vulgarizmy. Vstup maloletých návštevníkov a návštevníčok je preto na osobnom zvážení rodičov alebo sprevádzajúcej dospelej osoby.


Programy k výstave

Vystavené diela

Vystavené dielo
Lucia Dovičáková: Tri grácie (2019)
Vystavené dielo
Jana Hojstričová: Unavená domácnosť (2012; tlač 2020.)
Vystavené dielo
Kundy Crew: Lajk nie je láska (2023)

Chystáte sa k nám na návštevu? Vstupenky do SNG pohodlne kúpite aj online. Výtvarné diela a zaujímavé miesta v galérii objavíte s mobilom na atlas.sng.sk

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov