Prejsť na obsah

Károly Divald a jeho synovia

Z Prešova do Budapešti
Vystavené dieloVystavené dieloVystavené dieloVystavené dielo
Monografická výstava Károlya Divalda predstavuje prvé súhrnné umeleckohistorické spracovanie jeho života a fotografickej produkcie v našom prostredí, a zároveň významný príspevok do celkového obrazu dejín fotografie 19. storočia u nás.

Tento prešovský fotograf je jednou z nosných osobností dejín fotografie 19. storočia na území bývalého Horného Uhorska (dnešného Slovenska). Pôvodne vyštudovaný lekárnik začal svoju kariéru ako portrétny fotograf v priebehu 60. rokov 19. storočia v Bardejovských Kúpeľoch a Prešove. Od začiatku 70. rokov sa z neho stal jeden z prvých a najvytrvalejších fotografov Tatier (Centrálnych Karpát), neskôr v spolupráci s novozaloženým Uhorským karpatským spolkom aj východných Karpát a Pienin.

V oblasti horskej fotografie a fotografie krajiny je jeho význam porovnateľný s tvorbou fotografov Awita Szuberta (Poľsko), Ferenca Veressa (Uhorsko), Bernharda Johannesa (Nemecko) či Jindřicha Eckerta (Česko). Mimo hôr bol Divaldov rozsah záujmov a tém tiež veľmi široký – venoval sa fotografovaniu šľachtických panstiev, kaštieľov a priemyselných prevádzok do rodinných archívov šľachty, ale tiež vytváral fotografie na prezentáciu na krajinských výstavách. Fotografoval aj kúpeľné mestá, jaskyne a rôzne prírodné pozoruhodnosti ako formu propagácie mesta či regiónu.

V roku 1878 založil v Prešove jednu z prvých svetlotlačiarní, v ktorej sa venoval produkcii umeleckých tlačí, neskôr si otvoril pobočku aj v Budapešti. V roku 1890 sa vzdal svojich podnikov v prospech prvých troch synov Károlya (Karola), Lajosa (Ľudovíta) a Adolfa, ktorí tiež zásadným spôsobom prispeli k zachovaniu obrazu krajiny Horného Uhorska okolo a po roku 1900.


Vystavujúci autori:

Programy k výstave

Vystavené diela

Vystavené dielo
Károly Divald: Portrét staršej ženy (1865 - 1875)
Vystavené dielo
Károly Divald: Sútok Malého a Veľkého Studeného potoka. Z albumu A magas Tátrából. Aus der hohen Tátra (1873 - 1880)
Vystavené dielo
Károly Divald: Skupinový portrét pánov (1882)
Vystavené dielo
Károly Divald: Portrét detí (1876)
Vystavené dielo
Károly Divald: Tri Koruny nad Dunajcom. Z albumu A magas Tátrából. Aus der hohen Tátra (1873 - 1880)

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov