Prejsť na obsah

Kamene ako neživé bytosti: Svety hmotné a nehmotné v japonskom myslení

Vystavené dielo
Ako sa na kamene ako symboly neživého sveta pozerajú japonské náboženské tradície, prastaré šintó a stredoveký – najmä zenový – buddhizmus?

Obsahom prednášky bude prelínanie hmotného sveta ľudí a nadprirodzených svetov, ilustrované na príkladoch kaligrafie a poézie, ktoré sú v Japonsku rovnako ako kamene, stromy a vodopády pripomienkou sveta božstiev a buddhov.

Prednáša: Mgr. Zuzana Kubovčáková, M.A., Ph.D. (Masarykova univerzita, Brno)
Venuje sa štúdiu japonských náboženských tradícií, buddhistickému mysleniu, zenovému buddhizmu a prekladom textov japonského stredovekého majstra Dógena. Magisterské štúdium japonských náboženstviev absolvovala na Škole orientálních a afrických štúdií (School of Oriental and African Studies) na Londýnskej univerzite. Doktoranskú prácu na Ústave religionistiky v Brne spracovala na tému formovania najstaršieho šintó. Absolvovala niekoľko štúdijných a pracovných stáží na Ósackej univerzitej zahraničných študií, Viedenskej univerzite a Univerzite Nanzan v japonskej Nagoji.


Neobmedzený vstup do galérie? Vernostný program Bližšie k SNG vám zaručí nonstop vstup do galérie, skvelé benefity ako zľavy do kaviarne a kníhkupectva. Pridajte sa k nám!

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov