Prejsť na obsah

Jozef Sušienka: Lekcia krajiny

Vystavené dieloVystavené dieloVystavené dieloVystavené dielo
začína o 48 dní
Keramik a sochár Jozef Sušienka (1937) sa do národnej galérie vracia po viac ako 25 rokoch. Čas tomuto vytrvalému experimentátorovi a univerzálnemu tvorcovi však vôbec neubral z energie a chuti tvoriť.

Výstava tak nie je len retrospektívnym pohľadom na intenzívnu a sústredenú cestu jednej zo zásadných osobností slovenskej (nielen) keramickej plastiky a dizajnu 2. polovice 20. storočia. Je aj záznamom autorovej aktuálnej tvorby, v ktorej ďalej pokračuje vo vytváraní svojich zenovo-meditatívnych organických zostáv ukotvených v prírodných procesoch a silách.


Jozef Sušienka je bytostný environmentalista. Empatickú súhru prírody, keramiky a človeka pestuje už od 60. rokov 20. storočia – omnoho skôr ako sa ekológia stala globálnou výzvou a životnou nevyhnutnosťou. Keramika podľa neho prirodzene patrí dnu aj von, do parku aj do bytu, necháva ju variabilne a otvorene účinkovať ako plastiku, nádobu, fontánu, svietidlo aj ako náhrobný kameň. Jeho Balvany, Prašivky, Marťania či Sovy alebo Ikebany tak stále žijú, rastú, združujú sa a množia.


Vystavujúci autori:

Chystáte sa k nám na návštevu? Vstupenky do SNG pohodlne kúpite aj online. Výtvarné diela a zaujímavé miesta v galérii objavíte s mobilom na atlas.sng.sk

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov