Prejsť na obsah

ARTIST TALK & PERFORMATIVE DRAWING: Morgan O’Hara – Live Transmission

Vystavené dielo
Pozývame vás na artist talk a performanciu Live Transmission v podaní americkej konceptuálnej umelkyne Morgan O’Hara, ktorou zakončí svoju dvojtýžňovú rezidenciu v SNG.

Počas artist talku priblíži poslucháčom a divákom proces svojej tvorby a konceptu live transmission, a tiež predstaví diela vzniknuté v rámci rezidencie v Bratislave. Na performancii bude zachytávať a spoluvytvárať pohyb a zvuk so slovenskými improvizátormi a performerkami.


Účinkujúci:

Morgan O’Hara – performatívna kresba

Michal ‚Krishpin‘ Zoller – pohyb

Katarína ‚Chilli‘ Čillíková – pohyb

Eva Sajanová – klavír, elektronika, hlas

Štefan Szabó – akustická gitara, objekty

Morgan O'Hara (*1941) sa narodila v Los Angeles, vyrastala v Japonsku a následne sa vrátila do USA, kde získala magisterský titul v odbore umenia na Kalifornskej štátnej univerzite v Los Angeles. Svoju prvú samostatnú výstavu mala v Musée Cantonal des Beaux Arts v Lausanne vo Švajčiarsku v roku 1978. O vyše desaťročie neskôr (1989) začala spolupracovať s medzinárodnými festivalmi performatívneho umenia. V tom istom roku vytvorila svoje prvé site specific nástenné kresby v De Fabriek v holandskom Eindhovene.

Jej diela sa nachádzajú v stálych zbierkach mnohých inštitúcií ako sú Arkansas Art Center, Národní galerie v Prahe, Hammer Museum, National Gallery of Art alebo The Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Jej stále nástenné kresby (murály), špecifické pre dané miesto, sa nachádzajú v Macau Art Museum (Macao, Čína), The Canadian Academy (Kobe, Japonsko) a Free University OZW Building (Amsterdam, Holandsko). V súčasnosti žije a pracuje v Benátkach.

Najbezprostrednejším znakom života je pohyb. Koncept Live Transmission zviditeľňuje bežne neviditeľné alebo prchavé vzory pohybu prostredníctvom kresby podobnej seizmografu, ktorá sa vykonáva v reálnom prostredí. Pri pozornom sledovaní intenzity každého segmentu činnosti sa prenáša smer čiary, ako aj kvalita jej intenzity. Táto akcia zakresľovania sa vykonáva koordinovane v rovnakom čase a pokiaľ možno bez premýšľania. Nejde o automatickú kresbu, ale o jej opak, ktorý si vyžaduje veľkú koncentráciu a sústredenie.

Tento časovo-priestorovo-gesturálny archív ľudskej činnosti, ktorý sa začal budovať v roku 1989, v súčasnosti obsahuje približne 3 000 kresieb. Príležitostne sú nakreslené aj iné znaky života: pohyb listov na strome, odrazy svetla na vode, zvieratá na farme, pohyb prichádzajúceho prílivu, čokoľvek sa v danom okamihu naskytne. Nasleduje vybraný zoznam predmetov ŽIVÉHO PRENOSU: kuchári, robotníci v továrni na rezance, sekretárky, mäsiari, obuvníci, výrobcovia matracov, tanečníčky, hudobníčky, sólisti, súbory, kapely, orchestre, dirigenti; básnici, umelkyne, performeri, kaderníci, architektky, lekárky pri operácii, psychiatri, remeselníci ľudového umenia, deti pri hre alebo poľnohospodári.


Neobmedzený vstup do galérie? Vernostný program Bližšie k SNG vám zaručí nonstop vstup do galérie, skvelé benefity ako zľavy do kaviarne a kníhkupectva. Pridajte sa k nám!

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 1
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov