Prejsť na obsah

Metodické materiály k expozícii Sakrálne umenie

22. August 2024 · 4 min. čítania
Z kategórie Metodiky
Vystavené dielo

Zahĺbte sa so svojou skupinou do príbehov a tajomstiev starého umenia!


Metodické materiály k expozícii Sakrálne umenie vychádzajú z vystavených diel najmä z obdobia gotiky a baroka. Nájdete v nich námety na aktivity a podnety na diskusiu, ktoré priblížia expozíciu a ponúknu bližšie informácie o vybraných dielach prístupné konkrétnej vekovej kategórii. Aktívny (pracovný) list dáva žiactvu dostatok priestoru pre osobnú skúsenosť a metodický list prevedie pedagogickú podporu jednotlivými aktivitami vychádzajúcimi z výkonových a obsahových štandardov daného stupňa a poskytne dostatočnú informačnú oporu.

Materiály určené pre 2. až 4. ročník základných škôl sa venujú dvom výtvarným materiálom, drevu a zlatu, a približujú ich z rôznych pohľadov. Lepšiemu porozumeniu ich fyzikálnych, vizuálnych aj symbolických vlastností dopomáha riadený rozhovor postavený na prezentovaní a obhájení vlastného názoru, pozorovanie a kresba detailov sôch, zoradenie jednotlivých častí komiksu podľa dejovej postupnosti a výtvarné spracovanie zlatej fólie. Aktivity podporujú spoločnú diskusiu a schopnosť argumentovať, čítanie s porozumením či sústredenie sa na detaily. 

S 5. až 8. ročníkom môžete skúmať vzťah medzi textom a obrazom cez príbehy postáv zobrazených na dielach. Úvodná aktivita prispieva k lepšiemu zorientovaniu sa v skúmanom časovom období, zaznejú počas nej pojmy ako stredovek, gotika a barok. Nasledujúce aktivity skúmajú prepojenie medzi legendou a výtvarným spracovaním a princípy zobrazovania postáv a ich príbehov v období gotiky a baroka. Navrhnuté aktivity podporujú orientáciu v galérii, čítanie s porozumením, formulovanie vlastného pohľadu, vizuálnu gramotnosť, slovný opis, komparáciu, interpretáciu a analýzu umeleckých diel z rôznych období. 

Pre 9. ročník ZŠ a stredné školy sú pripravené aktivity zamerané na priblíženie gotického a barokového výtvarného prejavu, ktoré podnecujú tiež uvažovanie o témach starého umenia v súčasnom kontexte. Skúmajú prepojenie s prostredím, v ktorom sa vystavené diela nachádzali v minulosti a dnes, prostredníctvom spoločnej analýzy a štylizovanej kresby oboznamujú so základnými znakmi maliarstva a sochárstva gotiky a baroka, dielo súčasného umenia zas pomáhajú interpretovať prostredníctvom vlastného básnického textu. Na pozadí tém spojených (nielen) s náboženstvom a vierou podnecujú k vzájomnému dialógu a rešpektu a zdôrazňujú dôležitosť aktualizácie minulosti a kritického myslenia. 

Metodické materiály sú určené pre skupiny prichádzajúce do SNG Bratislava bez objednaného vzdelávacieho programu či výkladu. V prípade záujmu o materiály je potrebné si návštevu vybranej expozície rezervovať vopred telefonicky alebo e-mailom, v deň vašej návštevy budú aj s ďalšími potrebnými pomôckami pripravené v pokladnici. Poplatok za metodické materiály je 0,10 € za žiaka*čku. Viac o spôsobe a postupe práce s materiálmi sa dočítate priamo v metodickom liste pre vašu vekovú kategóriu.

Vystavené dielo
Vystavené dielo
Vystavené dielo

Schaubmarov mlyn (dočasne zatvorené)

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: zatvorené
streda: zatvorené
štvrtok: zatvorené
piatok: zatvorené
sobota: zatvorené
nedeľa: zatvorené

Viac o návšteve

adresa

Schaubmarov Mlyn v Pezinku
Cajlanská 255
902 01 Pezinok-Cajla

Kontaktné údaje
© 2025 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Partneri
Mediální partneri