Prejsť na obsah

Zatvárame!

Uverejnené dňa 26. April 2024
Dlhodobo iniciované neodkladné práce na záchranu Schaubmarovho mlyna, vzácnej barokovej technickej pamiatky, konečne začnú. Po finisáži výstavy Na kusy, ktorá bude 28. 4. 2024, zatvoríme mlynskú budovu a v nasledujúcich mesiacoch sa ju budeme snažiť ubrániť pred zubom červa.

0sYeFKFEGj8OSeFheTcAS78Roitvl5Aiz2Qp2wHu.jpgČervotoč bodkovaný (Anobium punctatum De Geer), fuzáč krovový (Hylotrupes bajulus L.) a fuzáč fialový (Callidium violaceum) sú hlavnými dôvodmi, prečo náš mlyn, postavený v roku 1767, potrebuje dôkladnú opateru. Počas uplynulých mesiacov sme tieto druhy hmyzu dôkladne skúmali. Prizvali sme si na pomoc odborníkov, statikov, architektov a dendrológov, aby sme čo najdôkladnejšie zmapovali ich cesty a skrýše. Rozhodli sme sa tiež umelecko-výskumne zmapovať proces ich odstránenia z drevenej konštrukcie mlyna, s čím nám pomôže umelkyňa Nela Pučeková a umelec Lukáš Karaba, ktorých privítame na letnej rezidencii.

Po odbornom prieskume sme pripravili dôkladný plán, ktorý by mal prebehnúť v ideálnych podmienkach do konca septembra tohto roka, keď by sme vás chceli privítať novou výstavou v kurátorskej koncepcii Alexandry Tamásovej.

Ako prvá príde na rad výmena a oprava poškodených nosných trámov, ktoré sú súčasťou konštrukcie mlyna. Nebudú sa len individuálne opravovať, ale niektoré z nich musia byť pre ich havarijný stav odstránené a nahradené novými. Táto výmena drevených konštrukčných častí musí byť realizovaná pred odstraňovaním červotoča a fuzáča, pretože v novom dreve môže byť nasťahovaný ďalší drevokazný hmyz. Rekonštrukcia trámov je naplánovaná do začiatku septembra 2024; až po nej budeme môcť pristúpiť k sanácii hmyzu. Červotoča budeme odstraňovať termosanáciou, ktorá spočíva vo vháňaní horúceho vzduchu pri teplote 120 °C do celého objektu mlyna. Cieľom je dosiahnuť vnútornú teplotu 60 °C v jadre dreva. Následne prebehne povrchová úprava a náter všetkých drevených prvkov v mlyne.

Objekt mlyna síce bude zatvorený, ale aj počas letnej sezóny vás stále pozývame do nášho sadu, ktorý je otvorený nonstop a počas rekonštrukcie v mlyne sa budeme pri príležitostných podujatiach stretávať tam. Čaká nás jar a leto, záhradnícky rozpuk, mirabelky a aktivácie našej komunitnej pece, malé pop-up výstavy a performancie, ako aj mnoho iného.

Pri tejto príležitosti pre vás pripravujeme špeciálnu ponuku vzdelávacích programov pre rôznorodé skupiny, ktoré sa tematicky venujú práve vzťahu prírody a umenia, samotnej prírode, umeniu v prírode, land artu, ekológii a environmentálnej výchove. Ponuku týchto vzdelávacích programov nájdete aktualizovanú na našom webe od mája 2024 a môžete si ich objednať na vybraný termín po dohode s našou galerijnou pedagogičkou. Letné tábory sa tento rok z technických dôvodov neuskutočnia.

Budeme tiež pracovať na výskume a sprostredkovaní objektu mlyna návštevníctvu. Čas rekonštrukcie tiež využijeme na to, aby sme verejnosť mohli privítať v mlyne s kompletne novým dizajnom služieb a s novým transparentným servisom pre návštevníctvo.

Dovidenia o chvíľu!

Schaubmarov mlyn (dočasne zatvorené)

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: zatvorené
streda: zatvorené
štvrtok: zatvorené
piatok: zatvorené
sobota: zatvorené
nedeľa: zatvorené

Viac o návšteve

adresa

Schaubmarov Mlyn v Pezinku
Cajlanská 255
902 01 Pezinok-Cajla

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Partneri
Mediální partneri