Prejsť na obsah

Pohybová inštalácia/ Vystaviť sa telu 3.: Ne-príbeh

Vstup voľný
Vystavené dielo
Pohybová inštalácia ako výstup z umeleckého výskumu na tému Telo v galérii v spolupráci s Michaelou Hučko Paštekovou.

Mĺkve nehybné telo hľadí na prázdnu galerijnú stenu. V istom momente začína od nej ustupovať, vzďaľovať sa jej, aby po pár metroch zastalo v akejsi nedokončenej póze. Stena (si) ho následne pritiahne naspäť a nemý telesný dialóg sa rozohráva od začiatku. Telo a fyzická bariéra pred ním však medzi sebou nebojujú. Proces odlúčenia a návratu prebieha na dobrovoľnej báze – stena a telo sú jedno, ktoré sa cyklicky rozpadá a opäť zoskupuje. Do tejto situácie vstupujú návštevníčka či návštevník galérie. Čomu sú vystavení? Dokážu telo vnímať len ako ďalší galerijný exponát alebo sa pre nich automaticky stáva subjektom príbehu?
Tanečné telo obyčajne považujeme za nositeľa určitého významu. Či už vedome alebo nevedome, zakaždým sa pokúšame dešifrovať jeho gestá, pózy, pohybové väzby. Telo vystavené v Stredoslovenskej galérii sa však od akejkoľvek interpretácie usiluje oslobodiť.

Zbavuje sa identity aj emócie. Jediné, s čím sa konfrontuje, je prázdna stena pred ním. K nej sa po celý čas vzťahuje, ignorujúc akýkoľvek ďalší kontext či divácky pohľad. Túži vzdorovať príbehu. Je to ale vôbec možné? Existuje gesto bez referencie? Pohybe v ne-pohybe? Plynutie v bezčasí?

Juraj Korec v spolupráci s performerkami, performermi a teoretičkou umenia Michaelou Hučko Paštekovou v dlhodobom projekte Vystaviť sa telu skúma vystavovanie živého tela v prostredí galérie cez optiku rôznych (ne)choreografických postupov. Prinavracia pozornosť k telu, avšak nie ako k prostriedku, nositeľovi témy či funkcie, ale k telu ako k objektu pohľadu. Prezentácia prvej časti výskumu sa uskutočnila v júni 2023 v bratislavskej Galérii Umelka a jej okolí a zaoberala sa najmä parazitovaním tanečných tiel na každodennosti a tiež tým, ako kontext ovplyvňuje interpretáciu performatívnej akcie. Druhá časť s podtitulom Ne-činnosť
prebehla v júli 2023 počas festivalu Kiosk v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline. Kládla si otázku, ako nainštalovať a vystaviť žijúce telo v ne-pohybe, bez choreografickej a divadelnej časovosti? Pohybové inštalácie v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici a v SNG Strážky sú nateraz záverečnou častou projektu.


Koncept a choreografia: Juraj Korec a Michaela H. Pašteková
Choreografia a performancia: Alexandra Mireková, Silvia Sviteková, Lukáš Bobalik
Produkcia: Martin Krištof / Skrzprst, o.z.
Výskum a uvedenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.

 

https://www.yurikorec.eu/sk/vystavit-sa-telu-3-ne-pribeh/


Chcete byť v obraze? Prihláste sa na odber nášho newslettra a novinky z Kaštieľa Strážky dostanete medzi prvými.

Kaštieľ Strážky

otváracie hodiny

pondelok: 10:00-18:00
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 10:00-18:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Kaštieľ Strážky
Mednyánszkeho 25
059 01 Spišská Belá-Strážky

Kontaktné údaje

Kde nás nájdete?

SNG StrážkyPrejsť na Google Maps

Spojte sa s nami

© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Partneri
Mediální partneri