Čaká vás pestrý program plný zážitkov, ktoré presahujú bežnú ponuku galérií a múzeí. Je to príležitosť stretnúť sa s kultúrou bližšie, osobnejšie a intenzívnejšie.
Príďte sa inšpirovať, objavovať a stať sa súčasťou príbehu, ktorý spája ľudí naprieč generáciami. Kultúra nie je len dedičstvo minulosti – je to živý priestor, ktorý tvoríme spolu.
Program:
10.00 – 17.00 Komentované prehliadky expozícií kaštieľa
Prehliadky približujú dejiny kaštieľa, život a tvorbu významného maliara Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919), ako aj impozantnú humanistickú knižnicu, ktorá patrí k vzácnym svedectvám vzdelanosti a kultúrneho dedičstva regiónu.
Súčasťou prehliadky je aj príbeh poslednej majiteľky kaštieľa, barónky Margity Czóbelovej (1891 – 1972), ktorej osobnosť je neoddeliteľne spätá s jeho dejinami.
Vstupné: 1 €
11.00, 13.00, 15.00 Tajomstvo zlatých nití
Zlatopriadka prináša čarovný príbeh pretkaný tajomstvom a láskou. Inšpirovaný ľudovou rozprávkou rozvíja osud skromného dievčaťa, ktoré čelí krivde, pýche i chamtivosti.
V priestoroch kaštieľa ožijú nielen rozprávkové bytosti, ale aj nadčasové hodnoty ako čestnosť, pokora a čistota srdca. Divadelné predstavenie v podaní Slavkovských ochotníckych hercov osloví deti aj dospelých a pripomenie, že aj v najťažších chvíľach má zmysel veriť v dobro.
Vhodné od 8+
Vstupné: 4 €/osoba
18.00 Spoznávanie „Kežmarských“ a Belianskych Tatier
Ivan Bohuš, Tatranec telom i duchom, pútavou formou prezentácie predstaví historické poznávanie a turistické sprístupňovanie východnej časti Vysokých Tatier, v 17. storočí označovaných aj ako „Kežmarské Tatry“, a Belianskych Tatier. Obrazové záznamy priblížia významné historické udalosti, prírodné krásy i zaujímavosti toho regiónu.
Je prirodzené, že mnohé epizódy súvisia s podtatranskými mestami Kežmarok a Spišská Belá, preto neobídeme ani niekoľko osobnosti Strážok so vzťahom k Vysokým Tatrám.
Vstupné: dobrovoľné
19.00 Hudobný koncert Cukor a soľ
V jedinečnej atmosfére Kaštieľa Strážky vás čaká komorný a emotívny hudobný večer v podaní rodinného hudobného zoskupenia Cukor a soľ, ktoré pozostáva predovšetkým z manželov Jamesa a Beáty Evansových, ktorých zvyknú sprevádzať priatelia - hudobníci.
Na koncerte zaznejú niektoré z ich spoločných piesní a možno sa dozviete aj to, prečo ich kapela nesie názov Cukor a soľ. Program doplnia Jamesove skladby inšpirované keltskou hudbou, jeho autorská tvorba, ako aj známe piesne od interpretov ako Sting, Norah Jones či Eric Clapton.
Vstupné: dobrovoľné
20.00, 22.00 Ferdinand Katona
(Ne)tradičná prehliadka, ktorá vás prevedie nielen umelcovou tvorbou, ale aj jeho výnimočným a silným životným príbehom. Spoznáte cestu chlapca z chudobných pomerov v Kežmarku, ktorý sa vďaka svojmu talentu, vytrvalosti a podpore učiteľa Ladislava Mednyánszkého vypracoval na uznávaného maliara, známeho aj ako maliar Tatier.
Prehliadka priblíži jeho umelecký rast, inšpirácie, ale aj osobné zápasy, životné okolnosti a hlboký vzťah k tatranskej krajine, ktorá sa stala jedným z hlavných motívov jeho tvorby.
Vstupné: 1 €





