Tvorba plagátov
Katarína Defeo Fiúza Siposová, autorka textov a materiálov
Plagát v sebe spája informačnú, vizuálnu a dekoratívnu funkciu. Predstavuje verejné oznámenie na jednej ploche papiera s výtvarným a jazykovým stručným, vtipným a hlavne zaujímavým výrokom, ktorý upúta pozornosť. Revoltou v novembri ’89 nastal určitý zvrat v koncepcii plagátu. Plagáty sa tvorili počas prvých dní revolúcie za pochodu. Obsahovali najmä heslá volajúce po zmene, slobode, ale aj slovný alebo obrazový útok na politických činiteľov.
Tvorivým uvažovaním nad plagátmi a ich sloganmi môžu študenti nazrieť na historické udalosti z novej, „pouličnej“ perspektívy. Plagát sa v období Nežnej revolúcie zaradil medzi najdemokratickejšie formy verejného kreatívneho prejavu a stal sa tiež záznamom požiadaviek a nádejí občanov.
Táto vzdelávacia aktivita obsahuje 2 dokumenty. Informačný hárok s teoretickým úvodom a zadaniami pre jednotlivé vyučovacie hodiny obsahuje všetky potrebné inštrukcie a základný náčrt dejín plagátovej tvorby.
V doplnkovom dokumente nájdete zoznam najčastejších a najvýraznejších sloganov z novembrových ulíc, do ktorých študenti v jednej z aktivít tvorivo zasahujú.
Vzdelávacia aktivita je určená pre žiakov 2. stupňa ZŠ a SŠ s časovou dotáciou 3 vyučovacie hodiny.