Prejsť na obsah

Generátor inšpirácie v šk. roku 2023/24

Generátor inšpirácie je celoslovenský výtvarno-edukačného projektu SNG a projektového partnera Kia Slovensko, ktorého cieľom je rozvíjať tvorivosť, výtvarné vnímanie a vzťah k umeniu cez edukáciu výtvarnej výchovy a základných školách.

V júni 2024 sa uzavrel už druhý ročník, v ktorom sa kreatívne sady Generátora inšpirácie dostali na 1. a 2. stupeň 100 základných škôl z celého Slovenska. Druhý ročník projektu bol spustený po mimoriadnom záujme  a pozitívnom ohlase zo strany škôl zapojených v 1. ročníku, čo sa ukázalo byť relevantné aj pre tento ročník. Do projektu bolo za 4 dni od spustenia prihlásených 256 základných škôl a prihlasovanie bolo z tohto dôvodu predčasne  ukončené. r7nOu1raasOvVhjnczrfqzrzQNBmWqdb5jK1ikss.png
Do projektu sa zapojilo vyše 2100 žiakov a žiačok z Bratislavského - 18, Trnavského – 8, Trenčianskeho – 5, Nitrianskeho – 15, Žilinského – 17, Banskobystrického -11, Prešovského – 11, Košického  kraja– 15, z toho 4 školy s iným vyučovacím jazykom a 4 školy pracujúce so znevýhodnenými žiakmi. 

Nový ročník priniesol zmeny, ktoré prispeli k skvalitneniu a rozšíreniu projektu. Zúčastneným školám poputovali kreatívne sady s reprodukciami diel Ladislava Mednyánszkeho, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu,  rozšírená metodická príručka pre učiteľov a učiteľky s konkrétnymi námetmi a postupmi na výtvarné a motivačné aktivity so zvýšenou časovou dotáciou z 10 na 21 vyučovacích hodín. Kreatívna sada Generátora inšpirácie obsahovala aj  rozšírený register výtvarných materiálov, s ktorými školy pracovali.

Druhý ročník Generátora inšpirácie kládol dôraz tiež na metodickú pomoc zapojeným školám formou 3 metodických stretnutí organizovaných v SNG, Bratislava  a Kaštieli Strážky (august, september 2023). Program metodických stretnutí bol postavený na priblížení cieľov, nástrojov a metód jednotlivých aktivít  metodickej príručky pre učiteľa a učiteľku a praktickým workshopom, účastníci a účastníčky metodického stretnutia si vyskúšali jednotlivé výtvarné techniky. Veľmi aktívna bola výmena skúseností a podnetná diskusia s výstupmi k projektu medzi zúčastnenými.

 

Za mimoriadny prístup pri napĺňaní cieľov projektu v šk. roku 2023/24 bola ocenená ŽS a MŠ Vavrečku pod vedením Mgr. Dany Serdelovej, ktorá získava jednodňovú exkurziu do Kaštieľa Strážky spojenú s workshopom.

Záujem a spätné reakcie zúčastnených škôl sú silným podnetom pre pokračovanie daného projektu.  V nadchádzajúcom školskom roku 2024/25 sa školy už teraz môžu tešiť na dve nové kreatívne sady inšpirované slovenskými výtvarnými umelcami, ktoré budú rozširovať a obohacovať témy učebných osnov vzdelávacieho programu – výtvarná výchova pre 1. a 2. stupeň ZŠ. Zámerom metodiky projektu nie je nahrádzať vzdelávací program, ale poskytnúť metodickú pomoc, inšpiráciu pre iné výtvarné prístupy v edukácii výtvarnej výchovy na základných školách a pestovať v mladých ľuďoch a deťoch vzťah k výtvarnému umeniu a celkovo k umeniu a tým aj predstavovať ďalšie vzdelávacie aktivity SNG. V príprave sú dve nové metodické príručky s aktivitami na celý školský rok, rozšírené materiálne zabezpečenie aktivít a metodická podpora učiteľov a učiteliek vo forme online aj offline metodických stretnutí v Bratislave a vo vysunutých pracoviskách SNG. Pre širší dosah projektu sa pripravujú  kreatívne sady pre jednotlivca, ktoré budú môcť byť zakúpené v kníhkupectve Ex Libris v Bratislave a vo vysunutých pracoviskách SNG.

Vystavené dielo
Vystavené dielo
Vystavené dielo
Vystavené dielo

Odozva na projekt:



„Prínos vidím v tom, že tento projekt priniesol akoby nový vietor do plachiet, nie len pre mňa, ale hlavne pre mojich študentov. Nové metódy, nové techniky. To všetko nás bavilo a prinieslo radosť z hodín výtvarnej. A prínos pre školu ? Všetko viem použiť aj k budúcim triedam, myslím metodiku. Tá je najviac. Samozrejme , že pomohol aj materiál, ktorý sme dostali.“

Tamara Bedjáková, Základná škola s Materskou školou Častá , Hlavná 293, Častá 90089

 

„Nie som výtvarník, preto boli pre mňa prínosné všetky aktivity. Skutočne. Veľmi veľa som sa naučila a určite budem čerpať z nich aj do budúcnosti.“

Barbora Medvecková, Súkromná základná škola Felix, Bratislava

 

„Aj pre mňa ako pedagóga to bolo zaujímavé a aj iné ako príprava na bežné hodiny výtvarnej výchovy. Keďže som pracovala systematicky, mala som vždy cieľ, k čomu sa chceme dopracovať, tak som si vždy musela štruktúru každej hodiny detailne naplánovať, pripraviť materiály, nachystať rôzne sprievodné aktivity, hodinu rozdeliť na minúty...takže som bola nútená vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a niečo si aj naštudovať, overiť, zistiť, nakúpiť, pripraviť vopred, vyskúšať...veľmi zaujímavá skúsenosť aj pre mňa ako pedagóga.“

ZŠ Ďumbierska 17, Banská Bystrica

 

„Žiaci mali možnosť vyskúšať si prácu s rôznymi pomôckami, rôznymi metódami. Niektoré by boli pre školu finančne náročné a teda tým pádom nedostupné pre žiakov.“

Mária Fabriková, Základná škola s materskou školou, Školská 1575, 962 05 Hriňová

 

„Veľkým prínosom bolo, že sme mohli pracovať s množstvom výtvarného materiálu, vyskúšať si doteraz nepoužívané výtvarné techniky. Medzi mojimi žiakmi a žiačkami sa nenašlo dieťa, ktoré by výtvarnú výchovu nemalo rado. Vždy sa všetci tešili na hodiny, počas ktorých som s nimi realizovala vami navrhnuté výtvarné aktivity. Projekt na danom stupni vzdelávania bol prínosom hlavne v tom, že bol orientovaný na rozvoj zručností, ktoré sú dôležité v každodennom živote. Hodiny výtvarnej výchovy pomocou daných aktivít boli zamerané na proces tvorby u žiaka a rozvíjali širokú škálu týchto zručností. Ostatné vyučujúce výtvarnej výchovy v našej škole sa často inšpirovali výtvarnými aktivitami z projektu.“

Základná škola s materskou školou Ľubeľa, Ľubeľa 161

 

„Osobne ma obohatil celý metodický materiál a prepojenie s tvorbou autora. Materiál je vysoko odborný a prináša kľúčové pojmy, cez ktoré sa deti stretnú s rôznymi technikami. Nestihli sme uskutočniť všetky aktivity, ale mienime v nich pokračovať a uzavrieť to blokovým vyučovaním, v ktorom to zhrnieme a vystavíme, aby celý projekt nestratil zmysluplnosť a súvislosti.“

ZŠ J. J.THURZU DETVA, A. Bernoláka 20, 962 12 Detva

 

„Práca s akvarelovými farbami bola pre našich žiakov zaujímavá, máme čisto rómsku školu. Aktivity sme si prispôsobili na naše pomery .Práca s uhlíkom a zafixovaním obrázku bola pre nich niečím úžasným, bavilo ich to.Žiaci sa stretli s novými výtvarnými materiálmi, snažili sme sa o rozvoj predstavivosti a fantázie, tvorivosti akreativity. Objavovali nové možnosti na hodinách výtvarnej výchovy.“

Mária Kubová, Základná škola Horovce, Horovce 181, 072 02

di5chp6JB9wzYKD0t0Yya5epg0d67LwlHkwlWasn.png

Slovenská národná galéria

otváracie hodiny

pondelok: zatvorené
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 12:00-20:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Budova SNG
Rázusovo nábrežie 2
Bratislava

Kontaktné údaje
© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Generálny partner
Mediální partneri
Merkantil LogoCreative Europe Programme Logo
Partneri projektov