Stačí sa zdarma zaregistrovať priamo v knižnici, do ktorej sa dostanete cez nádvorie SNG na Rázusovom nábreží 2. Na vyhľadávanie publikácií slúži online katalóg a lístkové katalógy, ktoré nájdete nižšie. Ako zaregistrovaní čitatelia a čitateľky môžete využiť aj naše reprografické a konzultačné služby a spoluprácu knižnice s vyše 180 múzeami, galériami a inými inštitúciami umeleckého zamerania na Slovensku i v zahraničí, ktoré sú našimi výmennými partnermi.
Aby sme naše služby a atmosféru v knižnici udržali na čo najlepšej úrovni, budeme vám vďační, ak si prečítate náš knižničný a výpožičný poriadok, ktorý spolu s cenníkom nájdete nižšie.
Otváracie hodiny
31.10. (štvrtok) 12:00 – 18:00
1.11. (piatok) zatvorené
2.11. (sobota) zatvorené
Pondelok – zatvorené
Utorok, streda, piatok: 10:00 – 18:00
Štvrtok: 12:00 – 19:00
Sobota: 12:00 –18:00
Kontakt
kniznica@sng.sk
+421 2 2047 6121
Adresa
Slovenská národná galéria
Rázusovo nábrežie 2
811 02 Bratislava
Poštová adresa
Slovenská národná galéria
Riečna 1
815 13 Bratislava
O Umenovednej knižnici SNG
Umenovedná knižnica Slovenskej národnej galérie vznikla v roku 1949, rok po založení inštitúcie. V systéme slovenských knižníc spadá pod tzv. špeciálne knižnice. Špecializuje sa na dokumenty z oblasti teórie a dejín výtvarného umenia, architektúry i príbuzných vedných odborov. V súčasnosti fond knižnice predstavuje vyše 100 000 dokumentov a obsahuje jednu z najväčších zbierok výstavných katalógov na Slovensku. Pod jej správou sú tiež historické dokumenty z knižnice v Kaštieli Strážky a unikátna zbierka kníh umiestnená v Knižnici Kornela a Nade Földváriovcov.
O Akademickej knižnici VŠVU
Zásluhu na založení Akademickej knižnice VŠVU v Bratislave v roku 1952 mal významný český historik umenia Jiří Kotalík. O rozvoj knižnice sa v jej prvých rokoch zaslúžili hlavne manželia Volavkovci, ktorí tu pôsobili. Vďaka svojim zahraničným kontaktom získavali darom pre knižnicu množstvo literatúry, ktorá sa stala zdrojom informácií o inak nedostupných západných trendoch v umení. Akademická knižnica VŠVU sa špecializuje na umenovednú literatúru a súvisiace spoločenské a vedné odbory. So svojimi vyše 41 000 dokumentmi vlastní druhý najväčší fond umenovedného zamerania na Slovensku.
Základné dokumenty ku knižnici