Prejsť na obsah

Letný otvorený ateliér s Jurajom Gáborom

Vstup voľný
Vystavené dielo
začína o 33 dní
Nenechajte si ujsť možnosť pozrieť sa do zákulisia vzniku sochárskeho diela Pozorovateľ rieky, ktoré vytvára slovenský umelec Juraj Gábor špeciálne pre kaštieľsky park v Strážkach. Počas štyroch dní budete môcť vidieť Jurajovu prácu zblízka, porozprávať sa s ním a vyskúšať si, ako sa tvorí socha od nápadu až po jej vytesanie do mramoru.

Pozorovateľ rieky je o vzťahu permanentnosti a toku času, o čase dlhšom ako ľudský život, o našom vnímaní vecí, ktoré sa v skutočnosti nemenia. Pozorovateľ rieky je realistické vyobrazenie muža vytesaného do kararského mramoru – jedného z najznámejších mramorov na svete. Jurajovou inšpiráciou bol okrem iného klasický námet, ktorý poznáme už od obdobia antiky – zobrazenie človeka ako symbol krásy a dokonalosti a Michelangelov Dávid, asi najslávnejšia socha aktu muža, ktorá denne priťahuje davy ľudí.

Realizáciu a nákup tohto diela do zbierok národnej galérie finančne zabezpečila Tatra banka, ktorá už po piatykrát týmto spôsobom podporila slovenské umenie a SNG. Tento raz o to odvážnejšie, keďže Pozorovateľ rieky je dielom, ktoré ešte len vzniká, a to v priebehu niekoľkých rokov.

Zapojte sa do workshopov!

Na začiatku je nápad

Ešte predtým, než sochár začne sochu tvoriť, musí si premyslieť, čo chce dielom povedať. Potrebuje inšpiráciu. Pre Juraja Gábora bolo inšpiráciou okrem klasických sôch samotné miesto krásneho parku a dielo Ladislava Mednyánszkeho. Tento maliar bol v detstve chorľavé dieťa, preto trávil veľa času v posteli v samotnom kaštieli. Aby sa nenudil, nadmieru kreslil a najmä pozoroval. Na workshope sa pozrieme na prostredie kaštieľa pohľadom Juraja Gábora, ktorý sám pri hľadaní nápadu pozoroval okolitý svet, a vyrobíme si na to špeciálny hľadáčik inšpirovaný iným autorovým dielom Rozhľadňa.

Po nápade vzniká návrh

Po premyslení idey diela musí umelec nájsť najvhodnejšiu formu svojho nápadu, a to pomocou skíc a modelov. Keď sa Juraj rozhodol, že vytesá sochu človeka do mramoru, musel ho najskôr začať kresliť a urobiť predlohu z hliny. Používal na to živý model. Na druhom workshope si skúsime techniku modelovania z hliny a modelom budeme my sami. Vysvetlíme si, prečo a ako sochári vytvárajú modely sôch a ako si svoje dielo pripravoval Juraj Gábor.

Od návrhu k reálnej soche

Po všetkých prípravách môžeme prejsť k tesaniu sochy, ktorá môže byť vytvorená z rôznych materiálov. Dôležitá je ale technika jeho odoberania. Model vzniká pridávaním hliny na seba, ktorá sa dá stále upravovať. Ak ale chceme sochu previesť do tvrdého materiálu, musíme z neho pomaly uberať rôznymi nástrojmi. Pritom si musíme dávať pozor, aby naša socha nestratila tvar. Na poslednom workshope si vyskúšame sochárske a tesárske nástroje, vysvetlíme si, na čo a ako sa používajú pri práci s rôznymi zaujímavými materiálmi, a možno sa nám podarí aj tesať do kusu kararského mramoru.

Organizačné info

Workshopy budú prebiehať každý deň v dvoch časoch, zapojiť sa môžete kedykoľvek počas týchto hodín:

10.00 – 12.00 a 14.00 – 17.00

Jednotlivé workshopy na seba nadväzujú, no dávajú zmysel aj samostatne, preto nie je nutné absolvovať všetky tri časti.

Registrácia na workshopy nie je potrebná, stačí prísť.

Ďakujeme Tatra banke za odvahu a podporu tejto netradičnej akvizície


Chcete byť v obraze? Prihláste sa na odber nášho newslettra a novinky z Kaštieľa Strážky dostanete medzi prvými.

Kaštieľ Strážky

otváracie hodiny

pondelok: 10:00-18:00
utorok: 10:00-18:00
streda: 10:00-18:00
štvrtok: 10:00-18:00
piatok: 10:00-18:00
sobota: 10:00-18:00
nedeľa: 10:00-18:00

Viac o návšteve

adresa

Kaštieľ Strážky
Mednyánszkeho 25
059 01 Spišská Belá-Strážky

Kontaktné údaje

Kde nás nájdete?

SNG StrážkyPrejsť na Google Maps

Spojte sa s nami

© 2024 Slovenská národná galéria
Partneri SNG
Partneri
Mediální partneri